سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۳

مروری بر Sony Xperia Z3 V

مروری بر Sony Xperia Z3 V


سونی به تازگی در بازار امریکا شروع به کار کرده. نخستین همکاری اش با شرکت T-mobile بوده و گوشی Xperia Z3 به تازگی به شرکت Uncarrier رسیده، اما دارد راهی هم به شرکت Verzion پیدا می کند. گوشی جدید  Xperia Z3 V گوشی ای است که با همکاری سونی و شرکت Verzion ساخته شده تا به کار مشتریان بیشتر بیاید.
گوشی Xperia Z3، ضد آب و مقاوم است اما مشخصات و ویژگی ها در هر دو مدل یکسان است. بنابراین ما آن ها را در این بررسی کنار هم قرار دادیم. آیا Verzion پرچم پیروزی را در طراحی گوشی هوشمند از سونی می رباید یا اینکه شبیه با آن است؟
ظاهر زیبا و کلاسیک
گوشی های هوشمند Sony Xperia همگی از یک شیوه طراحی پیروی می کنند. وقتی که نخستین گوشی استاندارد Xperia Z3 را از شرکت T-mobile دیدیم ابتدا فکر کردیم بیشتر شبیه به Z2 است. با همان پشت شیشه ای مشکی و کناره های براق فلزی اما وقتی از نزدیک و با دقت بیشتری به آن نگاه کردیم متوجه شدیم که لبه های فلزی آن صاف و بدون هیچ ناهمواری ای است و این مدل را بدون هیچ درزی نسبت به نسل های پیشین خود تبدیل کرده است. از سوی دیگر گوشی Xperia Z3 V شباهت بیشتری به Z2 دارد. فلز به کار رفته و طراحی بزرگتر باعث شده تا این گوشی مانند دوقولوی Z2 به نظر برسد.
گوشی Z3 V ساخت Verzion در حاشیه یک نوار پلاستیکی دارد که مانع لیز خوردنش می شود. ویژگی خاصی که Verzion به گوشی Z3 V اضافه کرده این گوشی را کلفت تر و صفحه آن را سنگین تر از مدل استاندارد Z3 کرده اما روی هم رفته ظاهر و کارکردش همان است.  با این وجود ما همچنان گوشی راحت و با لبه های دایره مانند Xperia Z3 را ترجیح می دهیم. مدلی که Verzion  ساخته از دید ما بسیار بزرگ و مربعی شکل است.
نکته منفی مدل ساخت T-mobile این است که پشت شیشه ای و حاشیه ی صاف فلزی اش باعث لیز خوردنش می شود. لاستیکی که دور مدل  استVerzion Z3 V این گوشی را از لیز خوردن و اتفاقات بد حفظ می کند.
بیشترین شباهت این مدل با مدل قبلی محل قرارگیری درگاه ها و ورودی ها با اندکی تغییرات می باشد. دکمه Power دایره شکل سمت راست گوشی درست بالای دکمه های تنظیم صدا باقی مانده است. جای MicroSD بالای دکمه Power است و دکمه دوربین زیر دکمه های تنظیم صدا است. در هردو مدل ورودی شارژر و Micro Usb سمت چپ بالا قرار دارد. در مدل Z3 V ورودی سیم کارت زیر ورودی شارژر به خوبی پنهان شده. جای سیم کارت در مدل عادی Z3 کنار ورودی MicroSD قرار دارد.
هردو گوشی ضد آب هستند، بدان معنا که حدود 30 دقیقه در عمق 1.5 متری زیر آب به لطف IP 65/68 دوام می آورند. ما روی هر دو مدل Xperia Z3 آب ریختیم، توی سینک ظرف شویی گذاشتیمشان و زیر باران هم گرفتیم. میتوانیم با خوشحالی بگوییم که داخل هر دو گوشی های Xperia Z3 حتی مرطوب هم نشد.

تنظیمات اصلی مشابه در هر دو مدل
احتمال دارد که Verzion خصوصیات خاص خودش را به Sony Xperia Z3 V اضافه کرده باشد اما این ها تغییری در تنظیمات اصلی گوشی ایجاد نمی کند. هر دو مدل گوشی 5.2 اینچی با رزلوشن 1920*1080 پیکسل دارند. Sony’s Triluminos Display Technology اطمینان داده که صفحه نمایش گوشی روشن، رنگارنگ و واضح است حتی با اینکه مانند LG یا Samsung Galaxy Note 4 کیفیت Quad HD ندارد. ویدیوها روی صفحه خیلی خوب به نظر می رشند و رنگ ها زنده هستند. ما همچنبن از سایز Xperia Z3 خیلی خوشمان آمد، سایز مناسب: نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، درست مثل Verizon Droid Turbo.
به منظور قدرتمند کردن آخرین مدل گوشی های Xperia، سونی یک پردازشگر چهار هسته ای 2.5GHz Qualcomm Snapdragon 801 در کنار یک رم 3 گیگ در گوشی قرار داده. حافظه داخلی از 32زگیگا بایت شروع می شود اما یک جای کارت حافظه نیز هست، پس نباید زود با کمبود حافظه مواجه شویم.
Snapdragon 801 جدیدترین یا سریع ترین تراشه Qualcomm نیست، اما همچنان یک پردازشگر عالی است. هنوز به هنگام دانلود، استفاده از اپلیکیشن ها و یا دانلود مطالب با تاخیر مواجه نشدیم. گرچه روکش شیشه ای پشت گوشی پس از یک ساعت استفاده داغ می شود.

حذف برنامه های حجیم برای جلوگیری از درهم ریختگی صفحه نمایش
به تازگی  در گوشی های Sony Xperia Z3 و Z3V از اندروید 4.4 کیت کت استفاده شده. اما شرکت اعلام کرده که گوشی ها به زودی از اندروید5.0   Lollipop بهره مند می شوند.
عمر باتری در هر دو مدل یکسان است
طول عمر باتری یکی از مواردی بود که Verzion تلاش به پیشرفتش داشت. از Z3V یک باتری 3200mAh و یک شارژر بی سیم Qi دارد.
نتیجه
Xperia Z یکی از مدل های کلاسیک سونی است. این گوشی از طراحی های خاص این شرکت پیروی می کند و این قانون را نمی شکند.
شاید این گوشی خیلی خاص نباشد اما در دریای گوشی های متنوع هوشمند، سرآمد است.