یکشنبه ۱۴ دی ۹۳

معرفی فناوریهای سال 2015: «ویندوز 10»

معرفی فناوریهای سال 2015:  «ویندوز 10»

شرکت مایکروسافت در پاییز سال 2014 میلادی، ویندوز ۱۰ را عرضه کرد که دارای دو رابط کاربری است که اولی روی دسکتاب قرار گرفته و با موس و صفحه کلید کار کار میکند و بعدی یک رابط لمسی است که برای تبلت‌ها تولید شده است. در این ورژن، استارت‌منوی جذاب مایکروسافت با ظاهری مدرن‌تر احیا شده است.

کمپانی مایکروسافت ظاهرا قصد دارد بعد از تجربه نه چندان موفق ویندوز 8 ، ویندوز 10 را با ویژگی های خوب به بازار ارایه کند که این خصوصیات، از هم اکنون توجه بسیاری از محافل و رسانه‌های فناوری را به خود جلب کرده است که به سه نمونه از ویژگی های خوب این ویندوز، در این گزارش اشاره می کنیم:

به گزارش «تابناک»، به تازگی شرکت مایکروسافت نسخه Technical Preview ویندوز 10 را با تعداد زیادی امکانات جدید و بیش از هفت هزار مورد بهینه سازی در واسط کاربری و پشت صحنه منتشر کرده است. برخی از مهم‌ترین این موارد، بازگشت منوی  Start، استفاده از اپلیکیشن های مدرن، دسکتاپ مجازی و Task View است که اغلب متمرکز بر تغییراتی جهت افزایش توانایی های کاربران دسکتاپ است.

1.ارایه ابزار OneGet، به عنوان یک Package Manager مشابه لینوکس

واسط کاربری یکپارچه Package Management Framework ابزاری است که هرگونه جستجو، نصب و پاک کردن برنامه‌ها را به سادگی امکان پذیر می کند. با این ابزار، کاربران قادر می شوند همه نرم افزارهای مورد نیاز خود را جستجو کرده و روی سیستم خود از مسیر آنلاین نصب کنند یا در صورت لزوم اقدام به پاکسازی یا به روز رسانی ابزار‌ها نمایند. 

2.بهینه سازی CMD

شرکت مایکروسافت با بهینه سازی CMD امکانات خوبی را به کاربران داده است. شما می توانید این تغییرات و بهینه سازی ها را در تب Experimental در پنجره Properties ببینید. برخی از این تغییرات به شرح زیر هستند:

·تغییر اندازه زنده یا دینامیک پنجره CMD،

·انتخاب ساده و آسان متن،

·اضافه کردن قابلیت Word Wrapping برای تطابق با اندازه پنجره،

·تعداد قابل توجهی میانبر و ابزارهای نگارش،

·قابلیت شفاف سازی پنجره.

3.Trackpad Gestures و Desktop Notification

با آنکه مایکروسافت Trackpad Gestures یا قابلیت تعیین عملکرد برای Trackpad با اشارات خاص انگشت را در ویندوز 8 معرفی کرد، از آنجا که این ابزار در نسخه 8 واجد مشکلات جدی بود، در ویندوز 10 این مشکلات با الهام از مسیری که Mac در پیش گرفته بود، برطرف شده  و علاوه بر آن، اعلان‌های دسکتاپ یا‌‌همان Desktop Notification  بهبود یافته است. اکنون پیام‌ها همگی در Windows Center ذخیره می‌شوند و کاربر می تواند هر زمانی برای بررسی آن‌ها به این قسمت برود. همچنین همه این پیام‌ها از طریق مکان تعریف شده آن در Tray ویندوز قابل رویت و دسترسی هستند.

البته بر کسی پوشیده نیست که اغلب این ویژگی‌ها پیش از این در لینوکس و Mac وجود داشته است.

قیمت انواع لپ تاپ، تبلت، گوشی موبایل، دوربین دیجیتال در قیمت یاب