شنبه ۱۳ دی ۹۳

معرفی لنز 20 میلیمتری نیکون

معرفی لنز 20 میلیمتری نیکون

معرفی لنز 20 میلیمتری نیکون

اگر قصد خرید یک لنز ۲۰ میلیمتری ارزان و با کیفیت برای دوربین FX خود را دارید، لنز 20 میلیمتری نیکون را توصیه می کنیم.

لنز ۲۰ میلیمتری f/1.8 که اخیرا توسط شرکت نیکون به بازار عرضه شده، برای ثبت مناظر گسترده از دشت‌ها و جنگل‌ها تا آسمان پرستاره کویر مناسب است و با کاربرد آن روی دوربین‌های DX فاصله کانون ۳۰ میلیمتری در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. این لنز که حدود ۸۰۰ دلار قیمت و 355 گرم وزن دارد، دارای کیفیت ساخت مطلوبی است، پایه لنز آن از فلز ساخته شده و دهانه پلاستیکی ۷۷ میلیمتری آن را می‌توان همراه فیلترهای جهت‌دار به کار برد.

برپایه گزارش آی سی تی نیوز، در این لنز حرفه ای برای تغییر وضوح‌یابی خودکار ، کلید نصب شده روی لنز به صورت دستی تنظیم می شود و کمپانی نیکون به دلیل ارايه دیافراگم گشوده از کاربرد لرزه‌گیر اپتیکال خودداری کرده است. 

همچنین در این لنز، عملکرد حلقه وضوح‌یابی «روان» اما «کنترل شده» است و با رسیدن به 2 انتها بر اصطکاک آن افزوده می‌شود تا کاربر بدون برداشتن چشم از روی چشمی یا سوژه بتواند متوجه رسیدن به انتهای مرز وضوح شود. ترکیب اپتیکی لنز ۲۰ میلیمتری نیکون شامل ۱۳ عدسی در ۱۱ گروه شامل 2 عدسی غیرکروی، 2 عدسی ED و پوشش نانوکریستالی برای کاهش رفله داخلی است و دیافراگم ‌هفت پره گرد آن ضامن مطلوبیت سوژه‌های خارج از وضوح است.

اولین و مهمترین موضوع قابل بررسی هنگام کار با لنز 20 میلیمتری نیکون، شارپ بودن آن است که در این لنز امری دست‌یافتنی به حساب می‌آید. در گشودگی f/1.8 مقادیری محوشدگی در گوشه‌های کادر می توان مشاهده کرد، درحالی‌که بخش مرکزی تصویر به‌خوبی واضح است. این امر شاید در مورد لنزهای پرتره چندان مهم نباشد، اما برای لنزی که قرار است برای ثبت مناظر به‌کار رود، باید تمام اجزای کادر از وضوح بالایی برخوردار باشد که البته با بستن دیافراگم تا f/4.0 وضوحی چشمگیر در سرتاسر کادر می توان ملاحظه کرد و به این ترتیب با افزایش عمق میدان می‌توان با دقت بیشتری روی منظره متمرکز شد. البته علايم انحراف نوری از گشودگی f/8.0 به بعد در تصاویر قابل مشاهده است و به ویژه تصاویر ثبت‌شده با گشودگی f/16 را غیر کاربردی می‌کند. هنگام کاربرد لنز روی دوربین‌های DX در همان ابتدای کار گوشه‌های محو تصویر به‌صورت خودکار کراپ می‌شوند و می‌توان با گشودگی f/1.8 از تصاویر شارپ لنز لذت برد.

موتور AF-S به‌کار رفته در این لنز، وضوح‌یابی را بسیار سریع و کم‌صدا می‌کند، اما برای تغییر وضوح از یک سر تا سر دیگر، حدود یک ثانیه زمان نیاز است. کم‌صدا بودن وضوح‌یابی دستگاه به‌خصوص در حین فیلم‌برداری بدون میکروفن اهمیت می‌یابد و کاربر می‌تواند با چرخاندن حلقه وضوح از وضوح‌یابی دستی بهره‌مند گردد. این لنز برای کار ماکرو ساخته نشده اما به کاربر اجازه نزدیک شدن تا فاصله هشت اینچی را می‌دهد که موجب افزایش انعطاف کاربرد آن می‌شود.

قیمت انواع دوربین نیکون را مشاهده نمایید.