دوشنبه ۸ دی ۹۳

معرفی یک لنز برای علاقمندان به عکاسی پرتره

معرفی یک لنز برای علاقمندان به عکاسی پرتره

شور و شوق عکاسی برای علاقمندان به این هنر، چیزی است که برخی را به خرید دوربین و لنزهای حرفه ای ترغیب می کند. شما هم اگر جزء آن دسته از افراد هستید که حاضرید برای خرید یک لنز با کیفیت هزینه بالایی کنید، لنزهای 16 تا 35 میلیمتری جدید ساخته شده توسط شرکت کانن به شما توصیه می شود.

این لنز در اصل نسخه‌ کوچک‌ و سبک‌ لنز f/2.8 است که با وجود گشودگی دیافراگم کمتر، به لرزه‌گیر، عدسی UD و موتور مافوق صوتی مجهز شده و به قیمت 1200 دلار به فروش می‌رسد.

این لنز که از جمله محصولات سری L کانن است، علاوه بر لرزه‌گیر و موتور مافوق صوتی، در برابر رطوبت و گرد و خاک کاملا مقاوم است. ساختار اپتیکی این لنز از 16 عدسی در 12 گروه تشکیل شده که شامل سه عدسی غیرکروی و 2 عدسی  است و با داشتن دیافراگم گرد 9 پره پس‌زمینه خوبی را در اختیار علاقه‌مندان به عکاسی پرتره می‌گذارد. 

از جمله مشخصات این لنز، می توان به این نکته اشاره نمود که حلقه زوم عریض لنز تنها با چند درجه چرخش، زوم دوربین را تغییر می‌دهد و به‌دلیل داخلی بودن فرایند زوم و وضوح‌یابی در حین کار با دستگاه، تغییر طولی در آن به چشم نمی‌خورد. حلقه وضوح‌یابی نیز با درجه آزادی بالا و چرخش نرم خود دقت زیادی در حین وضوح‌یابی دستی در دسترس عکاس می‌گذارد که البته در فواصل کانونی کم چندان کاربردی نیست. 

همچنین طبق ادعای شرکت کانن، این لرزه‌گیر داخلی به عکاس امکان دور شدن از سرعت شاتر امن را به میزان چهار‌گام می‌دهد که در حین عکاسی تغییر زیادی ایجاد نمی‌کند، اما هنگام فیلم‌برداری از ایجاد لرزش در کلیپ‌های ثبت‌شده جلوگیری می‌کند. این لنز همراه یک نورگیر کنگره‌دار یک‌و‌نیم اینچ  طول آن را اضافه می کند، اما جزو مهم‌ترین ادوات جانبی هر لنز وایدی به حساب می‌آید.

با اینکه لنز 16 تا 35 میلیمتری جدید کانن از برادر f/2.8 خود شارپ‌تر است، اما این میزان وضوح را تنها با دوربین‌های APS-C می‌توان درک کرد. هنگام عکاسی همراه یک دوربین فول‌فریم، محو ‌شدگی گوشه‌های عکس چنان زیاد است که باید گشودگی دیافراگم را به f/8.0 کاهش داد و با کاستن گشودگی تا f/11 می‌توان آثار سوء‌انحراف نوری را مشاهده کرد. همراه یک دوربین APS-C گوشه‌های تصاویر به‌دلیل کراپ شدن فاقد محو‌شدگی هستند و حتی با انتخاب حداکثر گشودگی می‌توان از تصاویر شارپ لنز به بهترین نحو استفاده کرد. این لنز نیز همانند سایر لنزهای واید مقدار زیادی دیستورشن یا اعوجاج دارد که از حالت 16 تا 24 میلیمتری محدب و از فاصله کانونی 24 تا 35 میلیمتری مقعرند و البته با چند کلیک در برنامه‌های ویرایشی می‌توان از آن رهايی یافت .

در تهیه این مطلب از سایت آی سی تی نیوز استفاده شده است.

برای مشاهده قیمت دوربین های دیجیتالی می توانید اینجا کلیک کنید.