یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۳

کانن در برابر نیکون: 3 عکاس که سیستم دوربین خود را تغییر دادند

کانن در برابر نیکون: 3 عکاس که سیستم دوربین خود را تغییر دادند

 در این مقاله به مقایسه میان کانن و نیکون می پردازیم اما با استفاده از نظر کار عکاسانی که سیستم دوربین را عوض کردند.
دلایل مختلفی وجود دارد که چرا برخی از عکاسان حرفه ای و عده ای از عاشقان عکاسی تمام ابزار دوربین کنونی خود را فروختند تا سیستم دیگری را امتحان کنند.


اما به طور کلی تنظیمات و تکنولوژی دوربین جدید و ظاهر آن است که روی کیفیت عکس و یا عکس برداری تاثیر می گذارد.
با توجه به مطالبی که در زیر مطرح شده به نظر می رسد عکاسان بسیاری دوربین خود را از کانن به نیکون تغییر داده اند اما مساله این نیست: به اضای هر عکاسی که دوربین خود را به نیکن تغییر می دهد یک نفر هم از نیکن به کنن تغییر می کند.
اما اینجا دلایل اشتباه بودن این کار را بررسی می کنیم. سازندگان دوربین با هر نسل جدید دوربین که می سازند از هم پیشی می گیرند. در نبرد بین کانن و نیکون هیچ برنده واقعی ای وجود ندارد چراکه هر دو دوربیت های فوق العاده ای تولید می کنند. ویژگی ای که رقیب امروز در دوربین استفاده می کند شاید فردا در برخی مدل های دیگر دوربین ایجاد شود.
کانن بیشترین تمرکز خود را روی AUTOFOCUS  می گذارد، مخصوصا در مدل EOS 1 می توان مشاهده کرد. در واقع این یکی از جوانب مثبتی است که باعث شد یکی از عکاسان به کانن تغییر سیستم دهد. اما نیکن به زودی وارد عمل شد و از این بازی عقب نماند.
کانن همچنین روی تثبیت سازی عکس ها هم تنظیمات خوبی دارد، چیزی که نیکون تلاش می کند به آن برسد و هنوز در این مورد از کانن عقب است.
اما وقتی NIKON D3 به بازار آمد، نیکون تعریف جدیدی از ISO بالا و نور کم و عملکرد SLR دیجیتال ارائه داد.
در نهایت این سیستم است که اهمیت دارد. ظاهر دوربین ها می آیند و می روند اما لنز سال ها عمر می کند. اگر واقعا سیستم، لنز و یا عملکرد برایتان مهم است پس باید دوربین مقرون به صرفه ای بگیرید که چنین توانایی هایی هم داشته باشد.
وقتی برخی از عکاسان را می بینیم که از یک سیستم به سیستم جدید دوربین دیگری تغییر عقیده داده اند، در می یابید که بسیاری از آن ها پس از مدت کوتاهی دوباره به همان دوربین قبلی خود برگشته اند.

در ادامه نظرات چند عکاس حرفه ای که دوربین خود را تغییر داده اند را بازگو می کنیم.
1.    اسکات کلبی (نیکون به کانن): مسایل فوتوشاپ دلیل چنین تغییری در سال 2013 بود و ویدیویی که این موضوع را نشان می داد بحث های زیادی را به راه انداخت. در واقع تنظیمات ویژه ی کانن باعث چنین تغییری شد.
2.    آرت ولف (نیکون به کانن): عکاس طبیعت آرت ولف پیش از آمدن دوربین های دیجیتال از نیکون استفاده می کرد، اما اتفاقی بزرگ نظر او را عوض کرد.
به گفته خودش: " چند سال پیش که با نیکون عکاسی می کردم تمام وسایلم را از توی ماشین دزدیدند ( و بدتر از همه یک سری فیلم خام)."
" در آن زمان کانن داشت تنظیمات و برنامه هایی را ارائه می کرد که به هیچ وجه نمی توانستم ردش کنم."
و همانطور که انتظار داریم چنین دوربینی برای عکاسی در طبیعت و فضای باز ویژگی های خیلی خوبی دارد: " CANON 5D 3 و CANON 1DX، و اخیرا نیز دو لنز نیز به ویژگی های آن ها  اضافه شده: Canon 16-35mm f/2.8 L II و 70-200mm f/2.8 II L IS.
3.    آدام برتون (کانن به نیکون): عکاس حرفه ای انگلیسی، آدام، هیچ وقت علنی و رسمی و با تبلیغات اینترنتی تغییر سیستمش را اعلام نکرد.
در واقع تنها اعلام رسمی او در این مصاحبه اتفاق افتاد: " محتویات کیف من به طور کلی تغییر کرده! تا الان کیف من حاوی , Canon 1Ds MkIII Canon 16-35 Mk II, Canon 24-70, Canon 70-200 و یک سری فیلتر Lee بود. اما به تازگی به نیکون تغییر عقیده داده ام و اکنون D800E, Nikkon 14-24, Nikkon 24-70, Nikkon 70-200 را به همراه فیلتر Lee با خود دارم.
Nikon D800 بازی را به نفع نیکون تغییر داد و هنوز هم این کار را می کند. بسیاری از تولید کنندگان دوربین در تلاشند تا به بازار high-res full-frame DSLR برسند.
استفاده از دوربین های نیکون و کانن در بازار ایران بسیار متداول است اما آمار مشخصی از استفاده هر کدام از این برندها توسط عکاسان حرفه ای ایران نیست.