دوشنبه ۶ اردیبهشت ۹۵

سرویس GPRS چیست؟

قیمت گوشی

سرویس GPRS كه مخفف عبارت General Packet Radio Service است، اكنون در بیش‌تر تلفن‌های همراه در جهان وجود دارد و بخشی از مجموعه فن‌آوری‌هایی است كه برای نزدیك‌تر كردن شبكه‌های نسل دومـ تلفن همراه به كارایی شبكه‌های نسل سوم طراحی شده‌اند تا ‌آن‌ها را قادر سازد اطلاعات را بسیار سریع‌تر ارسال و دریافت كنند.
در حالی كه شبكه‌ی GSM (نسل دوم) برای مكالمات صوتی عالی به شمار میرود اما در زمینه‌ی ارسال و دریافت داده‌ها محدود شده و تلفن‌های GSM از یك فن‌آوری به نام Circuit Switched Data - CSD - برای ارسال اطلاعات استفاده می‌كنند. تلفن‌های GSM برای استفاده از این فن‌آوری لازم است قبل از ارسال اطلاعات (مانند برقراری یك تماس صوتی) ارتباط ویژه‌ای را با شبكه برقرار كنند كه تا 30 ثانیه زمان میبرد و به محض اتصال به شبكه، اطلاعات ارسال یا دریافت می‌شوند و كاربر باید برای مدت زمانی كه آنلاین بوده پول پرداخت كند اما سرعت انتقال اطلاعات نسبتا كند است. اما GPRS كه از عبارت General Packet Radio Service (سرویس‌ بسته‌های رادیویی)، گرفته شده روش ارتقای تلفن‌های نسل دوم (2G) به شمار میرود تا ‌آن‌ها را قادر سازد اطلاعات را بسیار سریع‌تر ارسال و دریافت كنند.
ویژگی كلیدی یك شبكه نسل سوم (3G) قابلیت انتقال حجم بالایی از اطلاعات در سرعت بالا است كه تا دو مگابایت بر ثانیه می‌رسد و اعمالی نظیر مكالمه ویدیویی، دانلود ویدیوها، مرور وب، ایمیل و غیره را امكان‌پذیر می‌سازد. GPRS مبتنی بر بسته است كه در آن اطلاعات GPRS در مجموعه‌ای از بسته قرار می‌گیرند كه می‌توانند بر روی مسیرهای متعددی در یك شبكه روت شوند و در نقطه دریافت مجددا به هم بپیوندند؛ خود اینترنت مثالی از شبكه‌ی اطلاعات بسته‌یی است. سرویس GPRS برای نخستین بار امكان اتصال دائمی به اینترنت در تلفن همراه را فراهم كرد و هر سرویسی كه بر روی اینترنت ثابت امروز - پروتكل انتقال فایل FTP- مرور وب، چت، ایمیل، تل نت – انجام می‌گیرد در شبكه‌های تلفن همراه دارای سرویس GPRS قابل دسترس خواهد بود.